4- Evyaport artık DP World Evyap Olarak Adlandırılacak

4- Evyaport artık DP World Evyap Olarak Adlandırılacak

DP World Yarımca Limanı ve Evyap Limanı (Evyapport) arasında ortaklık anlaşması sağlandı. Bu kapsamda DP World, Evyap Limanı’nın %58’ine sahip olacakken, Evyap Grubu da DP World Yarımca’nın %42’sine sahip olacak. Yeni işbirliği, “DP World Evyap” adı altında faaliyet gösterecek.

Konu hakkında Evyaport tarafından yapılan açıklama şu şekildedir:

“Evyap Grubu ve DP World (BAE), stratejik bir sermaye ortaklığı oluşturmak amacıyla DP World Yarımca Limanı ile Evyap Limanı (Evyapport) arasında anlaşmaya vardı. Bu iş birliği, konteyner limanı tesislerini geliştirme ve Marmara bölgesi ticaret altyapısını güçlendirme hedefine yönelik olarak tasarlanmıştır.

DP World’ün küresel deneyimi ve Evyap Grubu’nun yerel ticari itibarı, tedarik zinciri çözümlerinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu iş birliği, verimliliği artırma, geri dönüş sürelerini azaltma, güvenliği sağlama ve hizmet yelpazesini genişleterek Türk ticaretine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

İşlemler tamamlandığında, DP World %58 hisse ile Evyap Limanı’na, Evyap Grubu ise DP World Yarımca’ya %42 hisse sahibi olacaktır. Yeni oluşum, “DP World Evyap” olarak adlandırılacaktır. İşlem, ilgili düzenleyici onayların alınmasına tabidir.”